مشاوره خانواده - برخي از زوجين گاهي در مسير زندگي خود ، احساس مي کنند که به يک مشاوره رواني احتياج دارند . اطمينان از اينکه يک مشاور يا يک درمانگر مي تواند به آنها کمک کند و مشکل ديگري بر مشکلات شان اضافه نمي نمايد ، هدف اين مقاله مي باشد.

در انتخاب درمانگر بايد خيلي دقيق باشيد . همان طور که يک درمانگرِ با تجربه کمک مي کند تا درمان شويد و زندگي شويي سالمي داشته باشيد ؛ يک درمانگر تازه کار يا کم تجربه مي تواند وضعيت رابطه شما را ناسالم تر کند ؛ چون به علتِ اختلال پي نمي برد و راه حلي ارائه مي دهد که شفابخش نيست.

مسئله اي که در اين مجال قصد داريم مطرح نمائيم ، شايد به مذاق خيلي از درمانگرها خوش نيايد . مثلا مي توان به صراحت گفت : داشتن پايان نامه تحصيلي به هيچ وجه دليل آن نيست که دارنده ي آن يک درمانگر خوب باشد . آنها فقط از نظر قانوني درمانگر هستند ، ولي شايد از نظر صفات شخصيتي مناسب نباشند . ممکن است به اندازه ي کافي حساسيت به خرج ندهند و يا در انتقال و کاربرد آنچه آموخته اند ، ناتوان باشند.

بيشتر مردم نمي دانند يک مشاور يا درمانگر چه کاري بايد برايشان انجام دهد . لذا زمان مراجعه به مطلب روان شناس ، او را متخصص و خبره مي انگارند و گفتگو با او را "درمان" تلقي مي کنند . بنابراين اگر درمانگر به حرفهاي شما گوش بدهد يکبار هم بپرسد مثلا ( آن موضوع چه احساسي در تو به وجود آورد ) يا ( آن موضوع چه نتيجه اي داشت ؟ ) و بعد جلسه تمام شود و شما چند هزارتومان بپردازيد ، موقعي که مطب را ترک مي کنيد با خود مي انديشيد که :

درمان يعني همين . احتمالا خيلي طول مي کشد تا نتيجه اي بگيرم ، اين واقعا خنده دار است ! خوب يک نوار از صحبتهاي خودم ضبط مي کنم سپس خودم شنونده مي شوم و پولم را پس انداز مي کنم !

گاهي شما در جلسات مشاوره ، موضوع را مطرح مي کنيد و خودتان هم به آن پاسخ مي دهيد . حواستان باشد که اگر مشاور از شما پرسيد : ( فکر مي کني علت اين موضوع چيست ؟) ، بگوئيد ( اگر مي دانستم که به شما مراجعه نمي کردم ، شما درمانگر هستيد ، من هزينه مي کنم تا شما بگوييد موضوع چيست ؟ )

تصور کنيد معده شما درد گرفته است و به پزشک مراجعه کرده ايد شما تمام نشانه ها و ناراحتي خود را برايش شرح مي دهيد آن وقت اگر پزشک بپرسد ( فکر مي کني علت چيه ؟) و از شما چند هزار تومان حق ويزيت دريافت کند ؛ واضح است که با ناراحتي مطب را ترک مي کنيد . شما چرا به پزشک مراجعه مي کنيد ؟ چون انتظار داريد علت بيماري معلوم شود و پزشک شما را درمان کند.

در اين مقاله جهت انتخاب يک درمانگر خوب به اين موارد اشاره مي نمائيم :

** مطمئن شويد که ارتباط شما و درمانگر گرم وصميمي است تا به راحتي و احساس ايمني هر چه بيشتر، درد خود را با او در ميان بگذاريد و از راهنمايي او براي درمان خود بهره مند شويد .

مي توان گفت که صداقت ، شفاي هر درد است ؛ لذا اگر شرايط براي يک محيط دوستانه فراهم بود ، با آرامش و به راحتي ، آنچه را که در درون خود داريد ، ابراز نمائيد ، تا درمانگر ساده تر به علت مشکل شما پي ببرد .

** بهترين درمانگر کسي است که ، با بارِ عاطفي خود کنار آمده باشد و در اصلاحِ شخصيت خويش کوشا باشد . و گرنه خواندن چند کتاب ، نوشتن چند رساله تحقيقي ، و شرکت در چند کنفرانس ، به تنهايي نشانه کارايي او نيست .

اگر او در بهبود وضعيت خود کوشا باشد ، طبعا مي داند چطور در شما انگيزه ايجاد نمايد ، روحيه شما را تقويت کند و دلسوزانه به شما کمک نمايد ؛ تا درهاي بسته قلب و روح خود را باز کنيد . بسياري از درمانگران حرفه اي از درمان بار عاطفي گذشته خود اجتناب مي کنند ! و فقط به تجربه در مورد بيماران اکتفا مي نمايند که تعجب برانگيز است ، چون روان درماني ، يک نظريه نيست بلکه ترکيبي از دانسته ها و تجربه ها مي باشد . چنين شخصي چگونه شما را به مقصد (کمال) مي رساند ؟ ؛ در حالي که خودش نمي خواهد به آن مقصد برود .

** اطمينان حاصل کنيد درمانگر درباره عادات ناخواسته و الگوهاي شما ؛ هم علت را کشف مي کند و هم راهِ درمان را نشان مي دهد . تجزيه و تحليل گذشته ، براي درمان کافي نيست . با راهنمايي او بايد هر روز قدم جديدي برداريد و ضمن رها کردن عادات ناسالم ، رفتار سالم را ياد بگيريد و به روش سالمتري با موضوعات مشابه روبه رو شويد .

يک درمانگر خوب بايد به شما تکليفي دهد که با انجام آن ، درون و بيرون شما يکپارچه شود .

** جلسه هاي روان درماني از آغاز بايد ارزش خود را نشان دهد . بعضي ها فکر مي کنند اثرات مثبت روان درماني بعد از گذراندن 10 الي 20 جلسه ، در زندگي نمود پيدا خواهد کرد که البته اين تفکر موجه نيست . اگر از من بپرسيد حداقل زمان براي اينکه روان درماني اثر خود را نشان دهد چه مدت است ؟ جواب مي دهم : ( در خلال اولين جلسه ) . در جلسه اول اگر راهنمايي ارزشمندي دريافت نکرديد و چيز مفيدي ياد نگرفتيد يا مسئله مجهولي برايتان معلوم نشد ؛به چه دليل پول و وقت خود را ضايع نماييد ؟

البته نبايد انتظارداشت شما در اولين جلسه مشاوره تغييرات معجزه آسايي در رابطه خود مشاهده کنيد اما اگر هيچ تغيير مثبتي که جلسه به جلسه بايد به آن افزوده شود ، اتفاق نيفتد ، مي تواند ناشي از عملکرد درمانگر باشد . شايد درمانگر شما خيلي آهسته عمل مي کند که در اين صورت دوره درمان شما طولاني خواهد شد . بعضي از درمانگرها شبيه دايه ها رفتار مي کنند . دلسوزانه به حرفهاي شما گوش مي دهند ، اما هرگز شما را به سطح آگاهي بيشتر راهنمايي نمي کنند .

چگونه درمانگر حاذق انتخاب کنيد ؟

از دوستان ، فاميل و همکاران که از خدمات مشاوره بهره برده اند و از نتيجه کار راضي هستند پرسش کنيد و نشاني بگيريد .

پزشک عمومي مورد اعتماد هم مي تواند روان شناس صلاحيت دار به شما معرفي کند .

درباره روش و رفتار درمانگر تحقيق کنيد ، اگر شرايط لازم را داشت به او مراجعه کنيد .

پس از انتخاب درمانگر قبل از اينکه اولين جلسه درمان شروع شود با او تلفني يا حضوري گفتگو کنيد . اين کار براي آنکه تشخيص دهيد آيا به راحتي قادريد با او صحبت کنيد ، لازم است .

بدون خجالت از او پرسش کنيد و با دقت به پاسخش گوش فرا دهيد . به اين ترتيب متوجه خواهيد شد که اين شخص مسايل را درست حس مي کند ، يا به حاشيه پردازي رو مي آورد .

در اولين جلسه درماني نيازهاي خود را چند بار تکرار کنيد . اين جلسه با پول شما تشکيل شده است . هر چه را نياز داريد بپرسيد .

در خاتمه به خاطر داشته باشيد که يک روان شناس نمي تواند مشکل شما را حل کند ، يا شما را شفا دهد و درد شما را برطرف کند . چون شما در دستان خودتان هستيد ، نه بيهوش زير تيغ عمل جراحي .

روان شناس تنها به عنوان يک راهنماي دوست داشتني به شما کمک مي کند تا در جنگل احساسات رواني ، با امنيت سفر کنيد و مي تواند جاده ي رسيدن به آزادي (سعادت) را نشانتان دهد .

*منبع: سايت بيتوته

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ترش سیب ايران اسلايسينگ پاي Tasomi Shop جلوه ی تابستان نرم افزار کاما CRM ادبیات معاصر و شعر نو Matt کسب رایگان ارز های مجازی |کسب درآمد فانوس رایانه صفحه رنگارنگ مجازی من